Inspiracje

Osiedle Reńskie w Oławie

Polska, Olawia

Wielu mieszkańców dużych miast coraz częściej wyprowadza się na przedmieścia, aby żyć bliżej natury, w ciszy i nieco spokojniej. W ten trend idealnie wpisuje się Osiedle Reńskie, które oferuje komfortowe domy i korzysta z energii odnawialnej.

"Na całym osiedlu we wszystkich budynkach zamontowaliśmy szwedzką pompę ciepła firmy Thermia. Umieściliśmy ją w łazience ze względu na oszczędność miejsca. Pompa ciepła, ogrzewa pomieszczenie, latem chłodzi i przygotowuje ciepłą wodę użytkową.”

Wysoki komfort mieszkańców, energia odnawialna i czyste powietrze

Serdecznie zapraszamy na osiedle miejskie: nowoczesne i ekologiczne osiedle przyjazne dla mieszkańców i środowiska. Oprócz domów wybudowaliśmy ciągi komunikacyjne oraz tereny rekreacyjne w postaci parku i placu zabaw.

„Zielona” technologia, która chłodzi i grzeje

Osiedle Reńskie to inwestycja położona na terenie 11 ha w Oławie Nowy Otok. Osiedle od początku zaplanowano jako kompleks - razem z budynkami zaprojektowano plac zabaw dla dzieci, tereny zielone oraz obiekty usługowo - handlowe. Do osiedla prowadzi utwardzona droga, a na samym osiedlu przygotowano szerokie ulice i ciągi komunikacyjne dla pieszych.

Wielu mieszkańców dużych miast coraz częściej wyprowadza się na przedmieścia, aby żyć bliżej natury, w ciszy i nieco spokojniej. W trend idealnie wpisuje się Osiedle Reńskie, które zlokalizowane jedynie 26 kilometrów od centrum Wrocławia.

Bliskość „Grądów Odrzańskich” w ramach obszaru Natura 2000 czyni Oławę miejscem wyjątkowo atrakcyjnym do wypoczynku i rekreacji. Możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej, oraz pomniki przyrody, położone wśród lasów, parków i starorzeczy, stanowią wspaniałe warunki do rodzinnego spędzania czasu popołudniem lub w weekendy.

Zamierzeniem inwestora jest, aby osiedle prezentowało wysoki standard wykończenia budynków, infrastruktury technicznej oraz otoczenia i małej architektury. Domy zostały zaprojektowane przez znaną wrocławską firmę Lipińscy Domy, specjalizującą się w projektowaniu domów energooszczędnych.

„Zielone” Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

Polska, Szczecin

W Szczecinie, tuż przy Odrze, w otoczeniu lasów i parków znajduje się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, które świadczy usługi medyczne na najwyższym poziomie i dba o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne.

"Dla mnie jako inżyniera największym wyzwaniem było wybudowanie tak ogromnej i skomplikowanej instalacji energetycznej bez zakłócania normalnego funkcjonowania szpitala. Stworzenie hybrydy energetycznej OZE, w której pompy ciepła zasilane są prądem z pane

W trosce o człowieka i środowisko

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to publiczna placówka medyczna wyspecjalizowana w leczeniu chorób nowotworowych. Posiada oddziały chirurgii onkologicznej, radioterapii, onkologii klinicznej oraz specjalistyczne poradnie i pracownie diagnostyczne.

Szpital wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt do wykrywania, obrazowania i leczenia chorób onkologicznych, taki jak: mammografy cyfrowe, rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe czy akceleratory liniowe.

Szpital został wyposażony w 10 gruntowych, inwerterowych pomp ciepła marki Thermia Mega XL. Korzystając z energii odnawialnej pobieranej z gruntu, pompy ciepła zapewniają ciepło, ciepłą wodę użytkową i chłód. Energię gwarantuje 130 odwiertów, a sumaryczna moc pomp ciepła to 880 kW mocy cieplnej i 950 kW mocy chłodniczej.

Warto podkreślić, że w szpitalu wykorzystano technologię hybrydową, co oznacza, że zamontowano instalację fotowoltaiczną, która w sprzyjających warunkach atmosferycznych może w pełni pokryć zapotrzebowanie pomp ciepła na energię elektryczną.

Wykorzystanie energii odnawialnej znacząco zmniejsza też emisję dwutlenku węgla i, co ważne w przypadku budynków użyteczności publicznej, ogranicza koszty utrzymania takiego kompleksu. W ten sposób Szpital Onkologiczny dba nie tylko o dobro swoich pacjentów, ale również o lepszą przyszłość nas wszystkich.

"SZANSA" na lepszą przyszłość

Polska, Choszczno

Choszczno - niewielkie miasteczko znajdujące się na zachodnim Pomorzu polski. To w tym miejscu powstał Zakład Aktywności Zawodowej „SZANSA”, utworzony w grudniu 2018 roku.

Niesie pomoc osobom niepełnosprawnym z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Przygotowanie do zatrudnienia na otwartym rynku stanowi pomoc w realizacji samodzielnego oraz aktywnego zawodowo i społecznie życia.

Najnowsze rozwiązania energetyczne umożliwiają władzom miasta pomoc osobom niepełnosprawnym przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska.

To tutaj, pod opieką wykwalifikowanej kadry podopieczni stawiają pierwsze kroki na otwartym rynku pracy. „Szansa” świadczy usługi dla osób fizycznych oraz podmiotów korporacyjnych w zakresie prac ogrodniczo-porządkowych oraz montażu i demontażu.

Podmioty korzystające z usług Zakładu przyczyniają się tym samym do postrzegania pracownika z niepełnosprawnością jako osoby odpowiedzialnej, kompetentnej, zaangażowanej i potrzebnej na rynku pracy. Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w rozwoju zawodowym.

Aby zapewnić podopiecznym odpowiednie warunki pracy, zakład musi być odpowiednio ogrzewany oraz chłodzony przez cały rok. Obiekt wyposażony został w gruntowe pompy ciepła z technologią inwerterową - Thermia Mega.

Najnowsze rozwiązania energetyczne, umożliwiają władzom miasta pomoc osobom niepełnosprawnym przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska. Nie jest to pierwsza inwestycja Burmistrza Choszczna uwzględniająca energię odnawialną. Wybór energii geotermalnej zapewnia mieszkańcom Choszczna lepszą, zieloną przyszłość.

Zielony biurowiec

Polska, Wojewódzki Fundusz

Zielony biurowiec Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojewódzki Fundusz ... – najlepsze praktyki zaczynają się tutaj

W Koszalinie powstał jeden z najnowocześniejszych biurowców w północnej Polsce.  Biurowiec wykorzystujący energię odnawialną jest biurem Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Miejsce, w którym obsługiwani są beneficjenci i pracują urzędnicy,  a wszystko we wzorcowym, ”zielonym”  budynku.

Rozwiązanie energetyczne, jakim jest pompa ciepła, umożliwia właścicielowi biurowca oferowanie usług na najwyższym poziomie, przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska.

Efektywność energetyczna i niska emisja CO2
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wybudował nową siedzibę biura w Koszalinie. Filozofia poszanowania energii i ochrony środowiska jest w całym cyklu projektowania, budowy i eksploatacji obiektu. Budynek składa się z 4 kondygnacji z windą (także z podjazdem dla niepełnosprawnych) oraz części piwnicznej - na garaże i archiwum. Nowoczesna siedziba ma lekką konstrukcję, w której wykorzystano materiały akumulujące ciepło. Budynek wyposażony zostal m. in. w pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz małą turbinę wiatrową.

Biurowiec WFOŚiGW jako obiekt całoroczny potrzebuje ogrzewania i chłodzenia. Inwestor od samego początku planował zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W biurowcu zastosowano najnowszą gruntową pompę ciepła z technologią inwerterową Thermia Mega, która dostosowuje na bieżąco moc grzewczą pompy ciepła do aktualnych potrzeb. Pompa ciepła korzysta z energii odnawialnej z kolektorów pionowych umieszczonych w 13 odwiertach zlokalizowanych pod budynkiem. Pompa ciepła Mega realizuje funkcje ogrzewania, przygotowuje ciepłą wodę użytkową oraz chłód. Ciepło jest rozporwadzane przez ogrzewanie podłogowe oraz do centrali wentylacyjnej. Cały obiekt korzysta z chłodu pasywnego i aktywnego. Chłód jest dystrybuowany poprzez klimakonwektory oraz do centrali wentylacyjnej.

Warto dodac iż, biurowiec WFOŚiGW posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

Hotel i spa w sercu Borów Tucholskich

Polska, Borów Tucholskich

Hotel przyjazny środowisku. W sercu Borów Tucholskich powstał hotel, który oferując usługi i atrakcje na najwyższym poziomie dba o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne.

Hotel Notera to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą wypocząć czy zorganizować konferencję w komfortowych warunkach, blisko natury a jednocześnie mają świadomość i chcą korzystać z usług przyjaznych środowisku.

Nazwa hotelu – “nôtëra” w języku kaszubskim oznacza po prostu “natura”.

Obiekt jest idealnym połączeniem designu i przyrody, a dodatkowo zachwyca urzekającym widokiem na jezioro Charzykowskie, nowoczesną architekturą i innowacyjnymi rozwiązaniami. Hotel położony jest w sercu Borów Tucholskich, zaledwie 125 km od Gdańska i 110 km od Bydgoszczy tuż obok miejscowości 
Chojnice.

„Zielona” technologia, która chłodzi i grzeje
78 komfortowych pokoi i apartamentów, strefa SPA z basenem, jacuzzi, sauną suchą, łaźnią parową i sauną infrared, restauracja i sala bankietowa. Bogactwo dostępnych na miejscu atrakcji sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno na rodzinny wypoczynek, romantyczny weekend we dwoje, jak i organizację pobytu konferencyjnego.

Notera Hotel od samego początku stara się dbać o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne. W hotelu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań proekologicznych, by minimalizować wpływ możliwych negatywnych skutków prowadzenia działalności na otoczenie. W hotelu zastosowano między innymi: gruntowe pompy ciepła, odzysk wody deszczowej, odzysk ciepła z wód basenowych, energooszczędne oświetlenie w całym obiekcie, lampy UV wspomagające uzdatnianie wody basenowej.

Hotel Notera jako obiekt całoroczny potrzebuje ogrzewania i chłodzenia. Inwestor od samego początku planował zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W Hotelu zastosowano najnowsze gruntowe pompy ciepła z technologią inwerterową, która dostosowuje na bieżąco moc grzewczą pompy ciepła do aktualnych potrzeb.

Port Kopytkowo – miejsce przyjazne kierowcy i środowisku

Polska, Port Kopytkowo

W Kopytkowie, tuż przy autostradzie A1 na 59 kilometrze, ok. 80 km od centrum Gdańska, powstał nowoczesny kompleks dla podróżnych i kierowców samochodów ciężarowych.

Bardzo czyste i przyjazne miejsce, bardzo dobra polska kuchnia wszystko jest świeże, ogromny parking oraz uśmiechnięta obsługa."

Obiekt przygotowany do obsługi 250 TIRów, w którym można zjeść i wypocząć korzystając z energii odnawialnej.

"Port Kopytkowo to idealne miejsce dla wszystkich jadących na trasie Warszawa - Gdańsk oraz tych, którzy wybierają się w Bory Tucholskie, chcą odpocząć, dobrze zjeść i zatankować.”

Efektywność energetyczna i niska emisja CO2

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej każdego roku przybywa nam autostrad i dróg ekspresowych. Przy autostradzie znajdują się MOP-y, czyli miejsca służące zaspakajaniu potrzeb podróżnych. W Kopytkowie, przy skrzyżowaniu autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 231, powstał nowoczesny kompleks dla podróżnych i kierowców samochodów ciężarowych. Obiekt przygotowany do obsługi 250 TIRów, na który składają się: Bezpieczny dozorowany parking mieszczący 250 samochodów ciężarowych, Stacja paliw, Myjnia TIR + osobowa, Sklep, Restauracja i Bar, Hotel, Prysznice, Pralnia.

Hotel w Porcie Kopytkowo to wysoki standard i komfort dla każdego podróżnego. Hotel oferuje pokoje w standardzie ***. Kierowcy samochodów ciężarowych jak i osobowych mogą skorzystać z usług myjni oraz wulkanizacji.

Hotel w Porcie Kopytkowo jako obiekt całoroczny potrzebuje ogrzewania i chłodzenia. Inwestor od samego początku planował zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W Porcie Kopytkowo zastosowano najnowsze gruntowe pompy ciepła z technologią inwerterową, która dostosowuje na bieżąco moc grzewczą pompy ciepła do aktualnych potrzeb. Warto podkreślić iż zamontowane pompy ciepła w 100 % pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i właściciel obiektu nie musi ponosić kosztów ogrzewania pomocniczego (szczytowego).

Nowe rozwiązanie energetyczne umożliwia właścicielowi Portu Kopytkowo oferowanie usług na najwyższym poziomie, przy niskich kosztach eksploatacji z uwzględnieniem ochrony środowiska.