Co to jest energia geotermalna i jak działa pompa ciepła?

Zainstalowanie pompy ciepła jako nieograniczonego i odnawialnego źródła energii, należy rozważyć na samym początku procesu projektowania każdego domu. Uwzględnienie w inwestycji tego niezwykle ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania przyniesie wiele korzyści. Od zmniejszenia zużycia energii w skali roku, przez obniżenie kosztów eksploatacji, po brak emisji szkodliwych substancji.

Jak czy to działa

Gruntowe pompy ciepła działają na prostej zasadzie. Za pośrednictwem procesu chłodniczego przekazują energię zgromadzoną w gruncie do instalacji grzewczej.

Ziemia posiada zdolność akumulacji ciepła. Zgromadzoną energię przy pomocy odwiertu, kolektora z płynem niezamarzającym i pompy ciepła można z łatwością wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia. W ten naturalny sposób uzyskujemy idealny komfort cieplny, zyskując spore oszczędności i minimalizując negatywne oddziaływanie na środowisko.

Korzyści

Ciepło w zimie

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło niskotemperaturowe z gruntu i podnosi jego temperaturę. Następnie ciepło przekazywane jest do instalacji grzewczej domu — zwykle grzejników, wodnego ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów.

 

Chłód w lecie

Latem proces ten można po prostu odwrócić. Pompa ciepła zbiera ciepło z domu i przekazuje przez czynnik obiegu dolnego źródła krążący przez wężownice w gruncie, a do domu przekazywany jest chłód. Taki sposób chłodzenia jest znacznie tańszy niż tradycyjna klimatyzacja.

Termiczna pompa w domu

  • Ogrzewanie

    Obecnie, niskotemperaturowe grzejniki są projektowane, aby uzyskać maksymalną moc grzewczą przy temperaturze 45-55°C, natomiast dla systemów ogrzewania podłogowego temperatura ta wynosi
    30-35°C. Ponieważ pompa ciepła pracuje najefektywniej w momencie gdy różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła a systemem centralnego ogrzewania jest niska, temperatura zasilania systemu grzewaczego powinna być utrzymywana na najniższym możliwym poziomie. Podsumowując, pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem grzejnikowym jak i podłogowym – jednak to ogrzewanie podłogowe obniży koszty energii w większym stopniu.

    Woda jest najpopularniejszym dystrybutorem stosowanym w europejskich systemach grzewczych. Systemy te bazują na dwóch rozwiązaniach jakimi są wodne ogrzewanie podłogowe oraz ogrzewanie grzejnikowe (czasami wodne ogrzewanie ścienne).

    heating.jpeg
  • Ciepła woda użytkowa

    Unikalne technologie HGW (Hot Gas Water – technologia gorącego gazu) oraz zintegrowany system TWS (Tap Water Stratification – termiczne uwarstwienie wody) pozwalają na zwiększenie ilości ciepłej wody użytkowej o około 20%. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, pompy Thermia dostarczają gorącą wodę w znacznie krótszym czasie i o wyższej temperaturze. W trakcie sezonu grzewczego pompa zapewnia duże ilości ciepłej wody, przy mniejszym zużyciu energii, dbając o domowy budżet.

    Pompa ciepła zapewnia dostawę żądanej ilości ciepłej wody użytkowej. Oczywiście istotne jest, aby pompa ciepła wytwarzała ciepłą wodę efektywnie.

    Około 20% energii wytwarzanej przez pompę ciepła jest zużywane na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Dlatego ważne jest, aby ciepła woda była dostępna „szybko”, szczególnie przy dużym poborze oraz aby jej przygotowanie odbyło się możliwie najniższym kosztem.

    water.jpeg
  • Chłodzenie domu

    Stosując tzw. chłodzenie pasywne (pompy gruntowe) zużywamy nawet mniej energii niż kilka zapalonych żarówek. Jeżeli potrzebne jest dodatkowe chłodzenie, sprężarka może zostać włączona, aby zwiększyć efekt chłodzenia. Nazywa się to chłodzeniem aktywnym. Nadal jednak system z pompą ciepła jest bardziej efektywny niż tradycyjna klimatyzacja.

    Dzięki pompom ciepła można także chłodzić budynek.

    cooling.jpeg
  • Podgrzewanie basenu

    Z pewnością, zdecydowałeś się wybudować basen z wielu powodów takich jak: relaks, zabawa z rodziną, aktywny wypoczynek, czy z powodów terapeutycznych. Jednak, aby móc korzystać z basenu cały rok konieczne jest zastosowanie systemu ogrzewania wody. W przypadku tak kosztownej inwestycji miesięczne koszty funkcjonowania systemu, powinny być możliwie najniższe.

    Jeżeli szukasz rozwiązania, które efektywnie podgrzeje wodę w Twoim basenie, rozważ zastosowanie pompy ciepła.

    Pompa ciepła jest najefektywniejszym, pod względem kosztów funkcjonowania, rozwiązaniem dla ogrzewania basenu ponieważ:

    • efektywność pompy ciepła osiąga pomiędzy 500-600%, powietrzna pompa ciepła w słoneczny dzień może osiągnąć COP na poziomie 5-6, co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wytworzy 5-6 kW energii cieplnej w postaci ciepłej wody
    • pompa ciepła może podgrzewać Twój basen w lecie a dom w zimie
    • gdy temperatura na zewnątrz osiąga pomiędzy 10 – 20 C w pochmurny dzień, pompa ciepła wciąż pracuje efektywnie, podgrzewając wodę w basenie
    • pompa ciepła jest bardzo trwałym rozwiązaniem i może pracować przez ponad 15 lat
    pool.jpeg